Seadusemuudatus võib väiketuulikute arvu suurendada

ERR, Ivar Soopan, Haapsalu 29.03.2012

Praegu on Eestis paarkümmend väiketuulikut, kuid seaduste täiendamisel võib nende arv peagi kümneid kordi suureneda.

Haapsalus peetud seminaril said kokku need, kes huvituvad väiketuulikute ehitamisest ja tuuleenergia toomisest, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Oru vallas Linnamäel elav Tarmo Kadakas on kodus valmis ehitanud tuulegeneraatori, mis toodab tugeva tuulega kuni 2,2 kilovatti elektrienergiat. Kadaka koduõuel masti otsas vuhisev generaator aitab tal majapidamiskulu vähendada ja lisaks on tal ka ühekilovatised päikesepaneelid. Selleks, et oma majapidamist elektrivõrgust täiesti sõltumatuks teha, vajaks ta siiski võimsamaid energiatootjaid.

“Siis peaks olema tuulegeneraator kaks pool kilovatti ja päiksepaneele ka umbes kaks pool kuni kolm kilovatti. Hetkel, kui kui tuult ja päikest on palju, toodad ja müüd ülejääva elektri, ja omatootmist ei ole, siis saad lihtsalt üldvõrgust tagasi osta,” selgitas Kadakas.

Ta on päikesepaneelide ja tuuliku abil vähendanud põhivõrgust saadava energia vajadust 60 protsenti. Kui tema energiatootjad oleksid võimsamad, saaks ta toota nii palju elektrit, et müüa koduvajadusest üle jääv energia tagasi põhivõrku. Praegu eraisik seda teha ei saa. Kuni 11-kilovatiste generaatorite liitmist elektrivõrguga takistavad puudulikud seadused.

Anti Tiik Bakeri OÜst ütles, et asi on väljatöötamisel, märgukirjad käivad ringi ja võrgueeskiri on muutmisel. “Elektrituruseadus täpselt samamoodi, et võimaldada eraisikul kui elektritootjal liituda võrguga ja kaitsta võrku mikrotootjate eest, kes standardile ei vasta,” sõnas Tiik.

Praegu on Eestis paarkümmend ühe-kahekilovatist väiketuulikut. Nende planeerimise ja rajamisega tegelevas ettevõttes töötav Anti Tiik ennustab, et kui seadused saavad täiendatud, võib viie aasta pärast oodata mikrotuulikute arvu hüppelist suurenemist.

“Võib-olla paarsada väiketuulikut rannikualal, saartel ja massiliselt päikeseelektri lahendusi. Päikeseelekter on kõige lihtsam variant taastuvenergiat toota,” prognoosib Tiik.

Mis see kõik aga väiketootjale maksma läheb? Tarmo Kadakas nendib, et väikest tuulikut on odavam ise ehitada, aga selleks peavad olema oskused.

“Kui nüüd hakata ostma sellist tuulegeneraatorit, siis ta hinnad on umbes kahe kuni kolme tuhande euro kanti,” sõnas ta.

Mikrotuulikute ja päikesepaneelide ostmine hakkab väikemajapidamises ära tasuma siis, kui saab üle jääva elektrienergia põhivõrku müüa. Kuna sellekohased seadused on muutmisel, saab see peagi võimalikuks.

AK video:AK video
Infoseminari materjalid leiab siit (kadakas.ee, PDF)

Allikas: ERR

Comments are closed.